Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Jód – zázračný záchranca pomalého metabolizmu?
Jód – zázračný záchranca pomalého metabolizmu? Tlačiť E-mail

(úryvok z knihy dr. Bukovského „Návod na prežitie pre ženu“)

ImageV poslednej dobe sa u nás odkiaľsi vyrojili nielen mraky výživových, finančných či motivačných poradcov, ale aj zopár jódových prípravkov a zástupy ich predajcov. Klasická marketingová scéna: najprv postrašia a potom sľubujú spoľahlivé riešenie. Vyberte si: máme jodidované všeličo – od vody až po olej! Zachráňte svoj upadajúci metabolizmus! Vráťte si vitalitu a mladosť! Ktorá žena by nezačala pochybovať o tom, či jej problém s kilami skutočne nespôsobuje deficit jódu? A čo keď mi to pomôže a konečne začnem chudnúť?!

Chystáte sa pustiť do svojho života ďalšiu ilúziu? Počkajte s tým ešte chvíľu! Jasné, je príjemnejšie uveriť, že za vašu nadváhu nemôžete vy, ale nedostatok jódu v strave, lenže toto je realita:
 

  • obsah jódu v jodidovanej soli = 100 až 400 mikrogramov v 1 čajovej lyžičke
  • priemerný denný príjem soli na osobu v našej krajine sú 3 až 4 čajové lyžičky = 300 až 1600 mikrogramov jódu za deň!

Deficit jódu? Možno, ak ste na radikálnej diéte alebo páchate iné nezmysly. Lenže diéta sama osebe spomaľuje metabolizmus. Nevadí, hrkneme si jódu! Hm. Ak by ste takto ako so štítnou žľazou zaobchádzali so svojimi nechtami, o pár mesiacov by ste od hanby asi nemohli z rúk zložiť kožené rukavice. Dôležité informácie o jóde:

  • Denná odporúčaná dávka jódu: • dospelá žena 150 až 1100 mikrogramov/deň • tehotná žena 220 až 1100 mikrogramov/deň • dojčiaca žena 290 až 1100 mikrogramov/deň.
  • Áno, nedostatok jódu môže síce spôsobiť strumu a zníženú hladinu hormónov so všetkými dôsledkami, ale nie len spomalený metabolizmus a nárast hmotnosti!
  • Strumu a poruchu funkcie SZ však môže spôsobiť aj nadbytok jódu: • dlhodobé užívanie nadmerných dávok jódu bráni jeho správnemu využitiu!
  • Takže, ak nemáte aj iné príznaky hypofunkcie SZ a nemáte urobené dôkladné endokrinologické vyšetrenia, užívanie extra jódu (v čomkoľvek) môže byť veľmi riskantné!
  • Názory niektorých popularizátorov veľkých dávok jódu nie sú dostatočne preskúmané a overené výskumom!
  • Dokonca aj pri klinicky potvrdenom deficite jódu sa musí postupovať opatrne, pretože náhla substitúcia jódu môže vyvolať následnú hypertyreóznu krízu alebo paradoxnú hypotyreózu! (Asi viete, že výkričníky zvyčajne vôbec nepoužívam )

PS: Dievčatá, štítna žľaza patrí podľa mňa k Top 5 najdôležitejším orgánom tela, tak s ňou zaobchádzajte ako s krehkým motýľom. Užívanie potravín/nápojov obohatených o jód vám bez dôkladných vyšetrení a konzultácie s lekárom určite neodporúčam. Spomalený metabolizmus vám pomôže riešiť kapitola Metabolizmus v knihe Návod na prežitie pre ženu.

Budúci týždeň vám prinesieme veľa zaujímavých informácií o kapuste, sóji a iných strumigénoch.

AKV zverejnila: 7. január 2014 

 

 
E-LINE space