Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Vysoký glykemický index zvyšuje riziko cukrovky
Vysoký glykemický index zvyšuje riziko cukrovky Tlačiť E-mail

ImageNová metaanalýza 24 rôznych štúdií potvrdila už dlho známu skutočnosť, že potraviny, ktoré prudko zvyšujú hladinu cukru v krvi, významne zvyšujú aj riziko cukrovky 2. typu. Prudké zvýšenie hladiny cukru totiž dráždi pankreas k zvýšenej produkcii inzulínu a keď sa tak deje opakovane, vedie to k inzulínovej rezistencii a teda aj cukrovke 2. typu.

V januárovom čísle 2013 časopisu The American Journal of Clinical Nutrition boli uverejnené výsledky tejto metaanalýzy (24 štúdií publikovaných od r. 1997, spolu sledovaných asi 125 000 dospelých!).
Získané údaje potvrdili priamu súvislosť medzi konzumáciou potravín s vysokým glykemickým indexom (vrátanie bieleho chleba, pečiva a zemiakov) a výskytom cukrovky. Konkrétne: každých 100 g nevhodných sacharidov denne (= cukor, škrob, biela múka, zemiaky, biela ryža) vo vašej strave zvyšuje riziko cukrovky 2. typu až o 45 %.

Rady a tipy AKV:

  • výrobky z obilnín konzumujte výlučne alebo aspoň prevažne v celozrnnej forme (ryža natural, celozrnný chlieb a pečivo, celozrnné cestoviny, celozrnná pizza, celozrnné kysnuté koláče, celozrnný knäckebrot a pod.) – nedávno som v Teleráne (7. marca 2013) ukázal, aký rozdiel pre ľudské telo predstavuje biele a celozrnné pečivo z hľadiska celkovej glykemickej záťaže (= glykemický load)
  • ako prílohu uprednostňujte celozrnnú ryžu, celozrnné cestoviny alebo celozrnný knäckebrot (pred zemiakmi, bielou ryžou, tarhoňou či knedľou)
  • zvýšte príjem vlákniny v potrave – okrem celozrnných obilnín nezabúdajte na strukoviny a zeleninu
  • minimalizujte zlé sladkosti a uprednostnite zdravšie formy v malom množstve: horká čokoláda, ovocie, celozrnné palacinky, celozrnné sušienky (cookies), celozrnné koláče a pod.
  • aspoň orientačne si naštudujte glykemický index potravín, ktoré používate – napríklad tu www.glycemicindex.comwww.glycemicindex.com/
  • neverte internetovým stránkam s pochybnými informáciami – napríklad tej, kde istý Mgr. Vladimír Zlatoš tvrdí, že „Čo sa týka konzumácie celozrnného pečiva, tiež vás musíme sklamať. Okrem žitného celozrnného chleba z prírodného kvasu, nemá konzumácia celozrnných výrobkov na vaše zdravia pozitívny vplyv ako ste si mysleli doteraz, práve naopak.“
  • a neverte ani takýmto a podobným tvrdeniam, že „pufovaný chlieb („polystyrén“) má na vaše telo rovnaký fyziologický účinok (v otázkach zvyšovania hladiny cukru v krvi), ako konzumácia tradičných sladkostí, napríklad takej Horálky.“ – neverte tomu preto, lebo: 1) Horalka nemá vysoký glykemický index (obsahuje veľa tuku, ktorý vstrebávanie cukru spomaľuje), predstavuje však vysokú glykemickú aj kalorickú záťaž (cukru aj tuku je tam naozaj veľa) a 2) pufované (extrudované) chleby z celozrnných surovín (pšenica, naturálna ryža) majú glykemický index nízky a sú oproti výrobkom z bielej múky biologicky oveľa hodnotnejšie (vitamíny, minerály, fenolové kyseliny, vláknina a pod.).
     

Igor Bukovský, 14. marec 2013


 

 

 
E-LINE space