Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Kivi a astma
Kivi a astma Tlačiť E-mail

ImageFakt, že astma je nielen alergické, ale najmä chronické zápalové ochorenie, je známe už pomerne dlho a úspešne sa táto skutočnosť využíva v liečbe. Možnosti liečby astmy sú dnes na nepomerne vyššej úrovni ako kedysi, avšak najmä liečba ťažkých foriem sa stále nezaobíde bez nepríjemných nežiadúcich účinkov.

Ako nám v tejto súvislosti môžu pomôcť potraviny sa pozreli vedci v južnej Kórei v Seoul National University. Podali kivi extrakt myšiam, ktoré boli neskôr exponované alergénom a potom ich sledovali tri týždne. V porovnaní s placebo skupinou u týchto myší zaznamenali 47 % ústup astmatických symptómov a 48 % redukciu počtu leukocytov. Predpokladá sa, že za tým všetkým by mohol byť enzým aktinidín, ktorý sa v kivi nachádza. Podobné výsledky v štúdiách dosiahol aj enzým bromelain, ktorý sa nachádza hlavne v ananáse.

To, či kivi bude jedného dňa schopné poskytnúť tento terapeutický účinok aj ľuďom, samozrejme vyžaduje ešte ďalšie štúdie, ale vy môžete kivi jesť už dnes – bude to mať pozitívny vplyv na vaše zdravie aj keď nie ste astmatik. Napríklad jedna štúdia z University of Oslo ukázala, že konzumácia 2 či 3 kusov kivi denne znižuje hladinu tukov v krvi a pravdepodobne aj tlmí vytváranie krvných zrazenín. Iná štúdia z University of Hong Kong ukázala, že dve kivi za deň poskytujú výraznú úľavu pacientom so zápchou.

Tie 2 kusy kivi poskytnú telu 190 % dennej dávky vitamínu C, 75 % vitamínu K, 20 % vlákniny, 14 % draslíka a 11 % vitamínu E – a to všetko iba s 92 kalóriami!

Tak hor sa do zelovocu

 

AKV zverejnila: 12. februára 2013
 

 

 
E-LINE space