Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow 5 tipov ako sa zbavovať prejedania
5 tipov ako sa zbavovať prejedania Tlačiť E-mail

My dobre vieme, že chudnutie vôbec nie je take jednoduché ako „stačí jesť menej a cvičiť viac“. Ak by to tak bolo, tak by ste tento článok asi nečítali a my by sme ho pre vás nepísali Potrebujete sa dozvedieť ako zvládnuť svoje chute a túžbu pe jedle. Tak to skúsme. V knihe dr. Bukovského Teraz to zíde nájdete všetko, čo potrebujete vedieť, ak ste pochopili, že diéty sú nezmysel a rozhodli ste sa naozaj a natrvalo riešiť svoj problém s nadváhou/obezitou. Teraz vám ponúkame aspoň niekoľko naozaj spoľahlivých tipov ako lepšie zvládať návaly nutkania do jedla.

1.    Meditujte
Stačí ak strávite 7 minúť „sami so sebou“ a budete sa sústrediť na spoznávanie, prijatie a prežívanie svojej túžby po jedle. Svoju túžbu neignorujte, ani nepotláčajte – skúste jej rozumieť = Prečo mám teraz chuť jesť? A prečo mám chuť práve na to? Pri všetkých emóciách totiž platí: čo potláčate, to sa posilňuje, čo akceptujete, to sa rozplynie. Postupne sa váš vzťah k jedlu upokojí a nebudete zažívať neovládnuteľné nutkanie jesť.

2.    Zavolajte niekomu
Telefonát priateľke, kamarátovi, sestre, partnerovi – hocikomu, s kým sa môžete zasmiať alebo povedať o svojom aktuálnom probléme. Podľa možností by to nemal byť človek, ktorý vás pozve všetko prebrať do cukrárne.

3.    Choďte na prechádzku
Máte neprekonateľnú túžbu po čokoláde? Endorfíny si môžete „vyrobiť“ aj inak. Stačí, ak sa vyberiete na krátku 15-minutovú prechádzku rýchlou chôdzou a výsledok je zaručený. Len si nezamierte rovno do Tesca alebo KFC!

4.    Počas pozerania TV bicyklujte alebo robte drepy
Určite to poznáte: sadnete si pred televízor a okrem prežívania príbehu hrdinov aktuálneho seriálu (čo to vlastne pozeráte?) vám v hlave beží druhý film s názvom : „Čo by som si dal/a?“. A je to. Čo s tým? Okrem toho, že môžete mať k dispozícii na stole nakrájanú zeleninu a ovocie, môžete skúsiť aj inú fintu: nepozerajte televíziu, pokiaľ sa pri tom nehýbete. Môžete pri pozeraní televízora behať na bežiacom páse alebo bicyklovať na stacionárnom bicykli. Ak nemáte ani jedno ani druhé, môžete cvičiť s činkami, fit loptou, therabandovými gumami alebo aspoň robte drepy a brušné cviky. A hlavne: počas reklamy odíďte z miestnosti preč (podľa možnosti nie do kuchyne ani špajze!)

5.    Dajte si malý koláčik
Iní z vás určite poznajú ďalší fenomén: máte chuť na niečo sladké, ale poviete si: “zvládnem to a nedám si nič“. Potom zisíte, že to nielen nepomáha, ale túžba vo vás naopak narástla a rastie tak, že to skončí prázdnym obalom od veľkej čokolády. Skúste to inak: hneď ako vás napadne, že máte chuť, dajte si jeden malý ovsený koláčik (nenoste viac ako jeden). Jedzte ho pomaly, veeeeeeeeeeeeeeeeeľmi pomaly a uzite si to. Na koniec si povedzte “Zase som to zvládol/la!“ a pokračujte v práci.

Že ste sa tu niekede spoznali? Aspoň viete, že nie ste sami. Držíme palce, aby ste medzi týmito možnosťami našli niečo užitočné pre seba. Dajte nám vedieť, keď sa vám TO podarí
 

 

 
E-LINE space