Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Vianoce, alkohol a iní Nepriatelia chudnutia Tlačiť E-mail

(tento článok je z knihy I. Bukovského "Teraz to zíde - pravdy a klamstvá o chudnutí")


Plesová sezóna, jarná únava, Veľká noc, letná dovolenka, jesenné hody, jesenná depresia, Vianoce... V každom ročnom období máme špeciálnu výhovorku na to, prečo priberáme. Niekedy aj dve. Výhovorky ale potrebujú malé deti a politici. My nie.

Ak pred sviatkami schudnete, nebudete si musieť odtŕhať od úst zemiakový šalát ani koláčiky. Ak priberiete, dostanete sa len do normy.
A keď sa pred dovolenkou stanete milionárom, môžete ísť na Karibské ostrovy.
A teraz seriózne: myslím si, že nie je veľmi dobrý nápad diétovať pred sviatkami. Ešte sa ani nezačnú a vy sa už budete prejedať pri ochutnávaní toho, čo sa pečie a varí aj týždeň vopred. (A to sa predsa musí, aby ste počas sviatkov nepomreli od hladu!)

Jedným pohárikom ste práve zabili celé niekoľkotýždňové úsilie.
To nie. Ale každým ďalším to riziko stúpa.

Nebezpečná nie je ani tak hodnota alkoholu, ale to, že zmätie trávenie a okamžite zabrzdí spaľovanie zásob tuku v organizme.
Kalorická hodnota alkoholu môže byť nebezpečná. Jeden deciliter vína (= 10 gramov etanolu + nejaký cukor) sa kaloricky rovná takmer 2 čajovým lyžičkám masla!
Neviem, ako presne alkohol „brzdí spaľovanie zásob tuku“, ale keď nalejete do seba dva poháre vína, kaloricky je to ako keby ste zjedli dve a pol polievkovej lyžice bravčovej masti.

Keďže alkohol búra prirodzené zábrany, diéta je jediným pohľadom na čipsy, syry a zákusky na stole v ťahu.
Toto je fakt, ktorý by ste mali akceptovať ešte predtým, ako je neskoro. S každou desatinou promile v krvi sa vystavujete riziku neadekvátneho chovania. Aj v jedení. Po druhom pohári vína vám bude „tak dobre a tak jedno“, čo ešte zjete, že tomu na druhý deň nebudete ani sami veriť.

Cítite sa po sviatkoch nafúknutá a chceli by ste bleskurýchle schudnúť?

Ak sa niekto cíti po sviatkoch nafúknutý, nepotrebuje schudnúť, ale sfúknuť. Sfúknite sa: prestaňte jesť v jednom kuse a nalievať sa sýtenými nápojmi. Vráťte do svojho jedenia rytmus a primerané porcie – váš tráviaci systém sa prestane búriť.
___________________________________________________________________________________

Ako prežiť Veľkú noc a iné návaly radosti v zdraví?

 • vyhýbajte sa excesom akejkoľvek formy (jedlo, alkohol)
 • nejedzte vyprážané potraviny, šunku a iné údeniny
  • ak tieto potraviny jete, nezjedzte za jeden deň sviatkov kus väčší ako vaša dlaň
  • prečo si chcete práve počas sviatkov „nasadiť“ v tele rakovinu?
 • nepite alkohol
  • ak alkohol pijete, nevypite za jeden deň sviatkov viac ako 4 dl vína (príp. 2 malé whisky), ak ste muž a nie viac ako 2 dl vína (1 malá whisky), ak ste žena
 • nezjedzte viac ako 2 vajíčka za jeden deň sviatkov
  • včítane koláčov, majonézy a zemiakových šalátov
  • konzumujte len vajíčka po dôkladnej tepelnej úprave (salmonelóza nespí ani v apríli ani v decembri )
 • nejedzte koláče s krémovou plnkou
  • ak ich jete, nezjedzte za jeden deň sviatkov viac ako 2 kusy (1 kus = veľkosť balíka kariet)
  • namiesto krémových koláčov jedzte suché pečivo (medvedie labky, jarné túhy, ovsené a celozrnné suché pečivo, orechový a makový závin a pod.)
 • nepite bublinkavé a sladené nápoje
  • pite vodu, pramenitú vodu, nesýtené minerálky, bylinkové čaje, 100%-né ovocné šťavy
  • každý deň začnite tým, že vypijete 3 – 5 dl vody
 • každý deň zjedzte: pol kila ovocia, pol kila zeleniny, za hrsť orechov a 1 polievkovú lyžicu olejnatých semien
 • každý deň sa dotýkajte a objímajte tých, ktorých milujete
 • každý deň sa hrajte a smejte
 • každý deň sa dobre vyspite
 • každý deň prejdite pešo aspoň 5 kilometrov – (dlhá prechádzka lesom je skvelý relax), alebo 40 minút bežte, alebo 1 hodinu plávajte, alebo 2 hodiny bicyklujte

Stretneme sa v lese!
__________________________________________________________________________________
V sychravom počasí, keď nás trápi melanchólia, siahneme po dobrom jedle. Preto je v tomto období také ťažké schudnúť.
Prejedať sa, keď je vonku sychravo a tma je už o štvrtej, to dokáže každý! Skúste objaviť nový spôsob zvládnutia svojej melanchólie, smútku a depresívnych nálad. Nebudem tu teraz mudrovať a dávať vám nejaké duchaplné tipy, ale pamätajte si toto: malo by to byť niečo, čo vám v mozgu vyvolá podobné pocity ako vaše obľúbené jedlo. Najprv si urobte svoj zoznam činností, ktoré vás uvoľnia a potešia, a potom ich do radu skúšajte. Alebo sa pokojne prejedajte ďalej.
Poznámka: prejedáte sa vlastne už vtedy, keď zjete za deň o tri čipsy viac, ako spálite.

Prvé pravidlo po sviatkoch: úplne zabudnite na soľ, cukor, čokoládu alebo koláčiky, bielu múku a bielok.
Ako sa to dá?! Váš jazyk a mozgové centrá pôžitku práve prežili niekoľko dní absolútneho hýrenia a teraz to má všetko v okamihu zmiznúť? Pochybujem, že by to zvládla čo len jedna pani redaktorka z toho časopisu. To sa môže podariť iba duševnému masochistovi. Väčšine ľudí sa do 24 hodín od začiatku takéhoto „resetu“ objavia takmer neovládnuteľné abstinenčné príznaky a všetci dobre vieme, ako sa to skončí. (A nechápem prečo bielok. Nemá takmer žiadne kalórie. Ale kalorický žĺtok môžete?)

Druhé pravidlo po sviatkoch: dovolené sú jablká, mrkva, žihľava, paradajky, medovka lekárska a brusnice.
A chudera Maruška musí ísť zase do lesa! Tentokrát po žihľavu a medovku lekársku. Viete, čo? Nabaľte jej na cestu (pre vlkov a pre tých dvanástich hladných pri ohni) všetko, čo ste nestihli počas Vianoc zjesť.
Po Veľkej noci to urobte naopak: po žihľavu si choďte do lesa sami a jedlo vyložte tým, ktorí boli niekde tri dni hladní.

Neodolali ste vianočným dobrotám a teraz sa bojíte postaviť na váhu?
A prečo by ste sa mali postaviť na váhu?

Môžete sa utešiť tým, že nie ste jediná, alebo vyskúšať našu bleskovú posviatočnú očistu.
Zase vás chce niekto nahovoriť na tieto stredoveké praktiky: obžerstvo sa v nebeských záznamoch vymazáva očistou a pôstom. Boh predsa dobre vie, aké ste si to urobili ťažké, keď ste všade okolo seba rozostavili jedlá, koláče a fľaše. Nabudúce buďte múdrejší. To stačí.

Nekazte si vianočnú atmosféru neustálym premýšľaním, že priberiete. Radšej si naložte miniporciu a poriadne si ju vychutnajte.
Naložte si aj midiporciu a choďte sa na dve hodiny prejsť, alebo maxiporciu a odbehnite 10 kilometrov. Bežky sú ešte lepšie

Napečte najviac tri druhy zákuskov a len z jednej dávky.
A aspoň čiastočne z celozrnnej múky, s polovičným množstvom tuku a cukru – stále to bude chutné – a kalorické.

Zabudnite na salónky a čokoládové figúrky, stromček sa dá skrášliť aj inak – napríklad slamenými ozdobami či sušenými kolieskami citrusových plodov, ktoré zároveň krásne prevoňajú byt.
To odporúčam vyskúšať, pretože stromček ovešaný sladkosťami láka každého. Zakaždým, keď idete okolo, dáte si jednu čokoládovú rybičku plnenú umelým ružovým krémom alebo autíčko plnené krémom žltým. O niekoľko dní sa na stromčeku hojdajú iba prázdne stanioly a v labyrinte vašich tukových buniek sa premávajú ružové rybičky a žlté autíčka a na skrývačku sa tam hrajú akožekokosové salonky.
Aha: ak priemerná rodina zavesí na stromček iba 2 kilogramy sladkostí a budeme počítať, že to urobí v našej krajine asi iba 500 tisíc rodín, tak je to 1000 ton! (= 670 bielych skriňových Avií s nosnosťou jeden a pol tony). V skutočnosti je to oveľa viac a v kombinácii s cukrom v koláčoch a nealko nápojoch je zázrak, že po Vianociach ostane v našom malom kráľovstve ešte vôbec nejaký nezjedený cukor.

Pozor na kalórie z alkoholu – pivo, sladké likéry či tvrdý alkohol ich obsahujú požehnane. Uprednostnite suché biele víno alebo vínny strik.
Áno, ale aj dva deci suchého vína obsahuje toľko kalórií, ako jeden stredne tučný jogurt.

Prečo sa z mužov priberá: miluje našu postavu, visí na rituáloch, úžasne varí, pri televízii rád maškrtí, je pohodlný, má rád sýte jedlá a je nepravidelne.
No tak nás tak nežerte

Prečo existujú ľudia, ktorí počas Vianoc nepriberú?

Pravdepodobne preto, lebo

 • vianočné a novoročné jedlo nepovažujú za zmysel sviatkov (a čo blízki i vzdialení, osamelí a hladní?)
 • dokážu – okrem všetkých televíznych programov – sledovať aj množstvo zjedených dobrôt, dokonca majú limity, ktoré neprekročia (aj keď vedia o tabletkách na trávenie!)
 • dávajú prednosť jedlám s menším obsahom tuku (1 g tuku predsa obsahuje skoro 3-krát viac energie ako 1 g cukru)
 • pri pečení a príprave dezertov použijú len polovicu tuku oproti receptu (nebojte sa, stále to ostane chutné)
 • suché pečivo a mnohé koláče pripravujú z celozrnnej múky (zaujímavo to vyzerá a osoží celému telu)
 • kontrolujú svoj príjem cukru a sladkostí (a vy ste sa práve potešili, že vám aspoň ostane viac kolekcií zo stromčeka!)
 • zjedia veľa ovocia (odpustite, ale naozaj nepočujem to vaše “vtipné” vtipkovanie, že aj slivovica a víno sú z ovocia)
 • prebehnú okolo vás v teniskách, na bežkách, na horskom bicykli alebo len tak svižným krokom – kým Vy odfukujete v kožuchu po štvrtej porcii mastnej kapustnice a z nohy na nohu sa presúvate na rodinnú návštevu, kde vás už čaká zemiakový šalát a plnená hus
 • po Vianociach vyložia zostatok hostiny tým, ktorí možno nemali ani čo jesť a rýchlo sa vrátia k svojmu nevianočnému jedeniu


  Knihu si môžete kúpiť priamo tu.

  Máte naozaj spomalený metabolizmus?
  Ak si myslíte, že máte spomalený metabolizmus, vieme Vám to v spolupráci s laboratóriom SportMed v Bratislave profesionálne a bezbolestne zmerať, vyhodnotiť a nájsť pre Vás optimálne riešenie. Obráťte sa na nás.


 

 

 
E-LINE space