Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

pravdy a klamstvá o bielkovinách Tlačiť E-mail

(tento článok je z knihy I. Bukovského "Teraz to zíde - pravdy a klamstvá o chudnutí")


Telo za normálnych okolností nepoužíva bielkoviny zo stravy ako palivo, ale ako hodnotný konštrukčný materiál (napr. ebenové drevo). A tu je päť dôvodov, prečo sa pri diétovaní toľko manipuluje s bielkovinami:

 • Bielkoviny po konzumácii zvyšujú bazálny metabolizmus o zhruba 20 % na niekoľko hodín (bazálny metabolizmus nájdete podrobne vysvetlený v kapitole „Príbeh vášho metabolizmu“), ale schudnúť iba bielkovinami je veľmi iluzórne. Navyše, ich nadmerný príjem má svoje negatívne zdravotné stránky.
 • Bielkoviny vyvolávajú pocit sýtosti a oproti sacharidom a tukom tento pocit pretrváva po bielkovinách najdlhšie – preto tak často počujete a čítate odporúčanie konzumovať na večeru bielkoviny (s mininom sacharidov a tukov).
 • Bielkoviny podporujú rast svalovej hmoty, ktorá je dôležitým nástrojom trvalého zvýšenia bazálneho metabolizmu – toto zase podrobne vysvetľuje kapitola „Príbeh vašich svalov“.
 • Ak prijmete „pozvanie“ na nejakú radikálnu diétu s radikálnym obmedzením príjmu sacharidov a kalorickou hodnotou nižšou ako 1200 kcal (= 5000 kJ), vaše telo veľmi rýchlo začne používať vaše vlastné svaly (bielkoviny a aminokyseliny) na tvorbu glukózy, ktorú nevyhnutne potrebuje váš mozog (a testes, ak ste muž Smile). Preto tieto diéty venujú takú pozornosť zvýšenému príjmu bielkovín. Ak sa počas takej radikálnej diéty budete prejedať bielkovinami, čiastočne ochránite svoje svaly pred „autokanibalstvom“ a navyše, prijaté bielkoviny sa stanú súčasťou vášho paliva. Je to neprirodzené (v kozube tiež málokto kúri ebenovým drevom) a má to svoje zdravotné dôsledky.
 • Existujú bielkoviny s veľkým obsahom skrytého tuku (najmä živočíšne: mäso, vnútornosti, údeniny, tučné mliečne výrobky) a bielkoviny, ktoré skrytého tuku obsahujú málo (najmä rastlinné: strukoviny, obilniny, zelenina).

Tento týždeň sa rozhodnite bojovať proti nadbytočným kilám bielkovinami, pretože dokážu rekordným tempom spáliť tuk.
Tento týždeň?! A prečo by fungovalo toto, ak nefungovalo to, čo vám radili minulý týždeň? Bielkoviny spaľujú tuk?! Ak by to bola pravda, tak jeden mladý muž, ktorý navyše k svojej strave na odporúčanie kondičného trénera (veď dvakrát týždenne cvičil, tak potrebuje bielkoviny!) užíval denne vyše 60 gramov koncentrovaných bielkovín, by nemal pol roka bez pohnutia na váhe 140 kíl. Jeho denný príjem bielkovín bol takmer trojnásobok dennej odporúčanej dávky a on nielenže nechudol – ten človek strácal močom viac vápnika, stúpla mu hladina kyseliny močovej v krvi a začal mať problémy s obličkami.
__________________________________________________________________________________
Iba ovocie na raňajky naozaj nestačí
Malá štúdia (18 ľudí) z University of Wollongong v Austrálii ukázala, že ak raňajky a obed obéznych ľudí obsahujú väčšie množstvo nízkotučnej bielkoviny (zhruba 30 % energetického podielu – to je údaj, ktorý v AKV analyzujeme z týždňového záznamu klienta, pretože bežne si ich človek nevie zmerať alebo stanoviť), tak ich úroveň bazálneho metabolizmu a spaľovania tuku je vyššia, ako keď tieto jedlá obsahujú málo bielkovín. (Nutrition and Dietetics, December 2008 – kompletná citácia nie je v čase vydania tejto knihy k dispozícii.)
__________________________________________________________________________________
Základom všetkých diét, s výnimkou Atkinsonovej, je konzumácia bieleho mäsa. Hydina má síce oveľa menej kalórií a tuku, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je taká biela? Lebo nemá železo. Jeho nedostatok v organizme spôsobuje málokrvnosť, malátnosť, hučanie v hlave, závraty a taktiež štiepenie nechtov, stratu lesku a vitality vlasov. Riešenie: raz za týždeň vymeňte kurací steak za chudý hovädzí alebo aspoň slepačí vývar za silnú hovädziu polievku.
Zase niekoľko nezmyslov pokope.

 1. Červené mäso (hovädzie, bravčové, divina) obsahuje veľa živočíšneho železa, ktoré podporuje vznik reumatoidnej artritídy, cukrovky, katarakty, aterosklerózy, mnohých druhov rakoviny a pod. Mali by ste obmedzovať príjem živočíšneho železa a ak trpíte anémiou z nedostatku železa, tá sa dá riešiť oveľa bezpečnejšie ako pečeňou, obličkami a krvavým steakom.
 2. Popísané príznaky sa objavia až pri výraznom nedostatku železa a anémii.
 3. Koľkokrát týždenne jete kurací steak, aby ste ho aspoň raz nahradili hovädzím?
 4. Hovädzí vývar obsahuje oproti kuraciemu v 1 šálke o 0,4 mg železa viac (= 2 % dennej odporúčanej dávky).

Bravčové mäso je vhodné na diéty a nie je o nič nezdravšie ako hydina či kvalitná hovädzina. Dokázala to najnovšia štúdia rakúskeho ústavu pre výživu a choroby látkovej premeny. Štyridsať účastníkov testu jedlo takmer dva mesiace pravidelne trikrát týždenne pečené karé alebo prvotriednu šunku. Mužom klesol od začiatku do konca štúdie zlý cholesterol o 5,4 percenta, ženám nie.
Keby niekto ešte pred desiatimi rokmi povedal na slovenskom kardiologickom kongrese, že vlašské orechy znížia zlý cholesterol (LDL) o 5,4 %, vysmiali by ho, že kvôli takej malej zmene sa neoplatí byť veveričkou. Dnes sa už našťastie aj mínus 5 % považuje za významnú zmenu. To len na okraj.
Teraz to dôležitejšie: po zadaní kľúčových slov archív Americkej lekárskej knižnice ani Google žiadnu podobnú štúdiu nenašiel. A keby taká štúdia existovala, dá sa interpretovať aj takto: rakúski muži jedia v skutočnosti karé a „prvotriednu šunku“ oveľa častejšie, pretože keď konzumáciu týchto potravín znížia na maximálne tri porcie za týždeň, ich hladina zlého cholesterolu sa pozitívne zmení už po dvoch mesiacoch. Ženy jedia bravčové mäso menej často, a preto režim „trikrát týždenne“ žiadnu pozitívnu zmenu nespôsobil.

Aby mali bielkoviny zoštíhľujúci účinok, mali by ste kombinovať živočíšne bielkoviny s rastlinnými.
Lebo rastlinné zdroje bielkovín obsahujú oveľa menej tukov.

Divina má v porovnaní s bravčovým, hovädzím a dokonca aj hydinovým mäsom nižší obsah tuku a kalórií.
To je jasné. Veď divé zvieratá majú veľký životný priestor, sú fyzicky aktívne (len si spomeňte, ako reaguje srnka, ktorú ste vyrušili v lese a ako reaguje prasiatko, keď ste vstúpili do chlieva u bratranca na dedine ), nikto ich neprekrmuje a samy od seba to nerobia, lebo nemajú prečo.

Kto chce schudnúť, potrebuje každé štyri hodiny porciu (30 g) bielkovín. Bielkoviny totiž aktivujú hypofýzu k produkcii tukov spaľujúcich rastové hormóny.
3-krát denne 30 gramov bielkovín je veľa aj pre 100-kilového muža. Dlhodobý nadbytok bielkovín naozaj podporuje zvýšenú tvorbu rastových hormónov a faktorov. To pravdepodobne preto – tým, že sa za posledných 50 rokov zvýšil príjem bielkovín – dnes deti rastú rýchlejšie, dievčatá majú prvý menzes asi o 3 roky skôr, je oveľa viac rakoviny a starší ľudia majú také deformované tváre. (Zvýšená hladina rastového hormónu v dospelosti a seniorskom veku spôsobuje rast mäkkých koncových častí tela, keďže kosti už rásť nemôžu. Všimli ste si, ako sa starším obéznym ľuďom zdeformujú uši, nos či prsty na rukách? To nie je len z obezity a podkožného tuku.)

Prečo uprednostniť rastlinné zdroje bielkovín?

 • neobsahujú žiadny cholesterol a málo tukov
 • chránia pred aterosklerózou a mozgovou porážkou
 • obsahujú vlákninu a mnoho veľmi účinných antioxidantov (fytosteroly, proteázové inhibítory, fenolové kyseliny, vitamíny, selén a pod.)
 • obsahujú látky, ktoré majú protirakovinový účinok
 • sú potenciálne oveľa slabším alergénom ako bielkoviny mlieka, vajec, bravčového mäsa a morských živočíchov
 • sú čistejšie (menej chemických látok a choroboplodných mikroorganizmov)
 • obsahujú všetky aminokyseliny (vrátane tých esenciálnych) – sójová bielkovina podporuje po záťaži rast svalových buniek rovnako účinne ako mliečna bielkovina
 • sú vhodné pre športovcov, diabetikov a bezpečnejšie pre vaše kosti
 • sú lacnejšie, ekologické a etické (Ak by obyvatelia Európy, Austrálie a Severnej Ameriky znížili súčasnú spotrebu mäsa o 10 %, zachovalo by to potravinové zdroje – pšenicu, kukuricu, ryžu, sóju, arašidy používané na produkciu mäsa – pre viac ako 300 miliónov ľudí, ktorí trpia hladom. Redistribúcia potravín, pochopiteľne, nenastane hneď, ale bez našej zmeny nenastane nikdy.)


mega FAKT
Pre zdravých dospelých ľudí platí všeobecné odporúčanie konzumovať denne 0,8 g bielkovín na každý kilogram telesnej hmotnosti. (Vrcholoví športovci a ženy v tehotenstve a počas dojčenia potrebujú o niečo viac bielkovín: 1,0 – 2,0 g/kg.)


Knihu si môžete kúpiť priamo tu.

Máte naozaj spomalený metabolizmus?
Ak si myslíte, že máte spomalený metabolizmus, vieme Vám to v spolupráci s laboratóriom SportMed v Bratislave profesionálne a bezbolestne zmerať, vyhodnotiť a nájsť pre Vás optimálne riešenie. Obráťte sa na nás.

 
E-LINE space