Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Pravdy a klamstvá o detoxikácii Tlačiť E-mail

(tento článok je z knihy I. Bukovského "Teraz to zíde - pravdy a klamstvá o chudnutí")

 

Detoxikácia je po diétach druhá najväčšia téma, v ktorej sa vyskytuje najviac klamstiev a bludov. Skôr než budete čítať nasledujúce tvrdenia z časopisov, letákov a internetu a moje komentáre, prečítajte si, prosím, niekoľko zaujímavých odpovedí, ktoré na moje otázky za vás poskytol prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti Doc. MUDr. Ľubomír Jurgoš, PhD.

Ako dlho už vykonávate kolonoskopické vyšetrenia hrubého čreva?
Viac ako 15 rokov.

Koľko takýchto vyšetrení ste za toto obdobie urobili?
Vyše 300.

Koľko hrubých čriev plných „nánosov a špiny“ ste za ten čas videli?
Žiadne.

Nemôže to byť spôsobené tým, že sa pacient pred kolonoskopiou dva až tri dni čistí preháňadlami?
Ak by boli v človeku mnohoročné nánosy a špina, tak tie tri dni ľahkých laxatív by s tým nič neurobili. V príprave na vyšetrenie ide len o to, aby sa pacient zbavil zvyškov stolice z posledných dní. A potom ostane črevo čisté.
__________

 

Stále váhate, či potrebujete detox? Ak sa vás týka aspoň jeden z predchádzajúcich negatív, ste vhodným kandidátom.

Je tam uvedený celý zoznam rôznych „príznakov intoxikácie“ (naozaj nestál za to, aby tu bol prepísaný) a ja som si istý, že aj vy by ste boli podľa neho absolútne „vhodným kandidátom“ na detoxikáciu. Takže: ak si nekúpite to, čo tento píár článok odporúčal, a nepodniknete poriadnu detoxikáciu, musíte počítať s tým, že máte pred sebou už iba tak pol roka života, alebo že vaša pečeň bude tým prvým orgánom, ktorý si odskočí do pitevne.
Som presvedčený, že aj bez detoxikácie je možné byť zdravým človekom. A myslím si tiež, že rôzne detoxikačné prostriedky, manévre, prístroje a praktiky využívajú podobný princíp ako predaj cirkevných odpustkov v stredoveku: keďže ste spáchali zlé skutky (ničili ste si svoje telo a zdravie), zachránia vás odpustky (detoxikačná vanička, črevná sprcha, preháňadlá, vláknina v prášku, detoxikačné tabletky, prášky a nápoje). Nevedú človeka k odstraňovaniu príčin, ale k odstraňovaniu následkov. Paradoxné je, že mnohí zástancovia bizarných detoxikačných praktík presne toto vyčítajú modernej medicíne.

Tri dni na detoxikáciu stačia!
Stačia. Stačí aj hodina. To závisí od toho, čo ideme detoxikovať a aké kritérium detoxikácie si stanovíme. Zbaviť sa všetkých toxínov a „toxínov“ je však možné iba v rozprávke o Starej Toxibabe a 40 gumených medvedíkoch. (A v príbalových letákoch niektorých „doplnkov výživy“ a „detoxikačných prístrojov“.)

Hlavnou zložkou detoxikačného nápoja je brusnicová šťava. Obsahuje veľa organických kyselín a bio-aktívnych látok, ktoré detoxikáciu pečene aktivujú.
Brusnice patria k ovociu s najväčším obsahom biologicky aktívnych látok. Dajte si však pozor na prípravky, ktoré obsahujú brusnicové zložky, pretože „pridanie“ brusníc je často iba lacný komerčný ťah. Aby boli brusnice v nejakom prípravku účinné, musí byť v jednej dávke ekvivalent aspoň niekoľkých gramov čerstvého ovocia. Ak váš prípravok neobsahuje informáciu o presnom obsahu účinných látok a ich dostatočné množstvo, dajte si radšej sušené brusnice, alebo si kúpte o jeden balík jahôd či černíc viac.

Zeler stonkový má len 7 kcal, zato výbornú čistiacu schopnosť. Odbúra z tela všetky toxíny.
Už určite viete, že tie najhoršie toxíny sa viažu v tukovom tkanive, lenže stonkový zeler iba zvyšuje prietok krvi obličkami (pomáha vylučovať odpadové látky prítomné v krvi), ale necháva tukové tkanivo nedotknuté. Takže to znamená, že vás nemôže zbaviť „všetkých toxínov“ – najmä nie, ak niekde na návšteve zjete horko-ťažko dve zelerové paličky namočené do horčice alebo majonézy. Inak je to výborná zelenina, ktorou sa dá účinne znižovať krvný tlak.

V období detoxu si dávejte především drubež připravovanou na grilu nebo ve woku. Myslete na vajíčka, na grilované nebo v troubě pečené ryby.
Ak by autori tohoto odporúčania poznali situáciu, v akej vyrastá brojlerové kura alebo morka, a keby poznali zloženie ich krmiva a pridávaných chemikálií, nikdy by nemohli niečo podobné napísať. A vajíčka? Vaječný bielok patrí k najsilnejším alergénom. A ryby? Ryby – či už morské, alebo sladkovodné – žijú v prostredí, z ktorého sme si urobili stoku svojho života a ich telá obsahujú koncentrát toho odpadu, ktorý vypúšťame do vody. (Faktom ale je, že ak budete na vajíčka a ryby iba „myslet“, veľa toxínov sa z nich do vás nedostane.)
Nie, nehovorím, že tieto potraviny nesmiete jesť, ale ak ich jete, nenechajte si zaväzovať oči pred pravdou. Pravda totiž je, že všetky živočíšne potraviny, ktoré produkuje masová (nemyslím mäsová) živočíšna výroba a rybolov, obsahujú viac toxínov ako rastlinné potraviny. Prinajmenšom preto, lebo 1) zvieratá majú v sebe viac tuku ako rastliny a práve tuk koncentruje ťažké kovy a zvyšky rôznych pesticídov a hormónov a 2) zvieratá jedia rastliny, a tak sa tie škodliviny z rastlín hromadia v tuku zvierat.

Guttalax: zápcha postihuje na Slovensku až 32 % žien a 23 % mužov.
Hm, a závislosť od Guttalaxu pri jeho dennom a dlhodobom užívaní (už po 14 dňoch) môže postihnúť až 100 % mužov a žien.

Z tela sa vyplavujú toxíny z pečene a vtedy máme potrebu rýchlo zahnať hlad. Telo sa snaží uložiť škodliviny do tukových buniek. Vy ich však z tela potrebujete dostať von. Obmedzte tučné jedlá na minimum.
To je ale dramatický scenár! „Z tela sa vyplavujú toxíny z pečene“ je však pre kameramana trochu náročné – priam nevie, kam zaostriť skôr: na telo, či na pečeň? Alebo rovno na ten tanier, z ktorého prichádza niečo na „zahnanie hladu“? Alebo na tie tukové bunky, do ktorých „sa telo snaží uložiť škodliviny“?
Prepáčte, nechal som sa uniesť. Takže: pečeň nie je miestom, kde sa ukladajú toxíny, ale orgán, ktorý má za úlohu tie toxíny nejako rozložiť a odpratať. A keď sa to nedarí úplne, vtedy sa časť toho chemického odpadu, ktorý sme si sami primiešali do potravín a nápojov, ukladá v tukových bunkách. Ak chcete urobiť niečo, aby sa do vášho tela dostalo čo najmenej toxínov, urobte toto:

 • Jedzte čo najmenej živočíšnych potravín – najviac toxínov je v živočíšnom tuku.
 • Konzumujte čo najmenej potravín a nápojov, ktoré sú zafarbené, aromatizované, dochutené a konzervované syntetickými látkami (údeniny, keksy, dobošky, sladené nealko nápoje, džemy, sirupy, mäsové konzervy, mliečne výrobky, cukríky a sladkosti, niektoré alkoholické nápoje a pod.).
 • Vždy, keď je to možné, uprednostnite biopotraviny.

A tak sa tie toxíny v našej tráviacej sústave hromadia a hromadia a pomaly, ale iste znemožňujú jej činnosť. Malá časť z nich sa síce vylúči v podobe potu, moču alebo stolice, väčšina nám však kvasí v bruchu a postupne sa mení na časovanú bombu.
Tieto apokalyptické obrazy o vašich útrobách (nie otrubách) maľujú najmä tí, ktorí vám chcú predať prostriedky na očisťovanie, preháňanie, odvodňovanie a z druhej strany do vás strčiť nejakú črevnú sprchu, alebo vám nohy namočiť do detoxikačnej vaničky. Keby to všetko bolo naozaj tak, môžete si byť istí, že by som bol prvý, kto by vám z celého srdca odporúčal: Dajte sa do toho! Nedajte.
A malá otázka na záver. Ako sa môžu látky, ktoré sa „hromadia a hromadia v tráviacej sústave“ vylučovať „v podobe potu“? (Alebo ste už počuli, ako sa niekto ospravedlňuje: Prepáčte, to som si neprdol, len som sa trochu spotil, ako som vybehol 5 poschodí )

Tie najväčšie dobroty, na ktoré si len pomyslíme a už nám stekajú sliny po brade, sú väčšinou prepchaté rozličnými dochucovadlami, stabilizátormi a emulgátormi, ktoré síce spôsobujú tú neodolateľnú chuť, ale zároveň nám otravujú telo.
Ktovie, akú „dobrotu“ si dala autorka tohoto článku vzápätí po takomto depresívnom odhalení. A čo si dala na večeru?
Mimochodom, vedeli ste, že ľudia v našej krajine nezomierajú na „otravu“ dochucovadlami, stabilizátormi a emulgátormi, ale na „otravu“ tukom, cukrom a soľou?

Nečudo, že sa vám nedarí schudnúť, keď vaše telo nie je schopné vstrebávať živiny. Všetko, čo prijmete vo forme potravy, sa tak nepremieňa na živiny zabezpečujúce chod vášho organizmu, ale ukladá sa vám na tých najneželanejších miestach. Očistou odbremeníte tráviacu sústavu od nánosov špiny a telo začne opäť pracovať a vstrebávať živiny tak, ako má.
Tá istá autorka, tá istá situácia: Nie je na tom nič pravda. Nič. Stačí analýza dvoch viet, aby ste mi verili? Takže: ak vaše telo „nie je schopné vstrebávať živiny (živiny = tuky, cukry a bielkoviny), čo sa vám to potom „ukladá na tých najneželanejších miestach“?

Pointa je rovnaká – zatrúbte nebezpečnej chémii a škodlivým návykom na ústup. Ako? Zmenami v stravovacom, pitnom a pohybovom režime.
Toto znie celkom rozumne, ale všimli ste si, že to neznie ani trochu cool? Inak sa stravovať, viac piť a byť fyzicky aktívny? Fakt nemáte niečo lepšie?!

Vďaka odplaveným toxínom začnú tukové bunky spaľovať.
Ach, už zase! Pravda je toto: kým tukové bunky nezačnú uvoľňovať do krvi svoje tuky, toxíny ostávajú v nich tiež. Toxíny idú za tukmi, nie naopak.

Zbavte sa jedov za jeden deň.
To sa, samozrejme, nedá, ale každý deň sa môžete zbaviť aspoň jednej toxickej veci vo svojom živote: vyhoďte telefónne číslo, ktoré už nikdy nechcete volať, cédečko, ktoré už nikdy nechcete počuť, šálku, z ktorej už nikdy nechcete piť, kalendár, ktorý už dávno neplatí, uterák, ktorý už stratil svoje telo aj sľuby, ktoré už sedia na iných kolenách.

Po labužníckych orgiách vás zachráni jedine prísna detoxikácia.
Vitajte! Máme pre vás nový model života: striedajú sa v ňom labužnícke orgie a prísne detoxikácie. Volá sa to kuchynské bungee-jumping

Šesť dôvodov na detoxikáciu: trápi vás pleť, stále ste unavená, v hlave máte rozbušku, cítite sa ako balón, kolíše vám hmotnosť, nemáte náladu?
Existuje žena, ktorá by nemala na detox aj 7 dôvodov?

S očistou by ste mali začať v hlave. Musíte si ujasniť, čo sa vám na sebe nepáči. Ak sa nemáte rada, žiadna diéta, žiadny pôst ani očista vám nepomôže.
Dobrý časopis a zase jedna z mála naozaj výborných rád, ktorá sa skoro stratila v hromadách balastu.

Zabijakom každej očisty je stres. Ak ste v neustálom strese, ťažko dokážete vydržať niekoľkodňovú disciplínu.
A nielen to: ak ste v strese, nezačínajte radšej žiadnu detoxikáciu, pretože s očistou by ste mali začať naozaj najprv v hlave.

Vyskúšali ste už skoro všetko a stále nechudnete? Tak skúste kúru, ktorá očistí vaše telo od škodlivín, a potom konečne začnete zhadzovať kilá.
A keďže (nám v redakcii Starý čas pre mužov) je už teraz jasné, že vám nepomôže ani to, na budúci týždeň máme pre vás čosi extra: keď sa necháte dobrovoľne nainfikovať črevnou chrípkou, najmenej tri dni nebudete musieť jesť a „konečne začnete zhadzovať kilá“!

Ovocie a zelenina: sú to živé potraviny, plné energie a života. Sú bohaté na enzýmy, ktoré sú však citlivé na vysokú teplotu. Pri vyššej teplote – varením – enzýmy zlikvidujete a zjete iba mŕtvu potravu. Práve preto je potrebné konzumovať ovocie a zeleninu v surovom stave!
A keď budete žiť v tomto blude, ani nebudete tušiť, že tie „živé enzýmy“, na ktorých si tak dávate záležať, „zahynú“ v kyslom obsahu žalúdka (enzýmy sú bielkoviny, ktoré sa inaktivujú nielen teplotou nad 40° C, ale napríklad aj kyselinami) skôr, ako sa stihnú dostať do čreva a do krvi. Okrem toho: doteraz nebolo preukázané, že by sa rastlinné enzýmy po konzumácii dostali do krvi a mali tam nejaký špeciálny efekt. Aj enzýmy z ovocia a zeleniny sú bielkoviny a ak by sa dostali celé a funkčné do krvi človeka, boli by preň alergénom, podobne ako bielkovina kravského mlieka alebo ustríc alebo arašidov.

Očistnú kúru si starostlivo naplánujte: astrológovia odporúčajú pustiť sa do nej počas dní, keď je mesiac v splne, nove alebo presne vo štvrtinách. Vy však nechajte mesiac mesiacom a riaďte sa predovšetkým tým, čo budete v dané dni robiť.
Hurá! Aspoň seriózny časopis sa nebojí napadnúť protichodné a nezmyselné tvrdenia astrológov a poskytovať seriózne rady.

Dôležité je aj to, čo bude po kúre: aby boli účinky pôstu trvalé, mali by ste si dávať pozor aj na to, čo budete jesť po ňom.
Ďalší presný zásah do stredu.

Pri detoxikačnej kúre sa vám možno jazyk potiahne povlakom, váš dych a pot budú nepríjemne páchnuť. Mnohí pociťujú nevoľnosť, bolesť svalov, kĺbov a hlavy. Niektorí sú podráždení, depresívni. Tieto prejavy sa objavujú počas prvých dní detoxikácie a je to kríza v dôsledku čistenia organizmu.
Tiež som tomu kedysi uveril, ale potom som viac rozmýšľal: to akože „špina“ sa hneď na začiatku masívne uvoľní, zaplaví našu krv, podľa uvedených príznakov nás skoro zabije a o niekoľko dní – keď tieto príznaky „očisťovania“ pominú – je z nás tá špina preč? Tak prečo potom pokračovať ešte ďalej? V skutočnosti to všetko, čo takto popisujú Zelení Detoxikátori, je skôr reakcia na náhly nedostatok energie, zmenu hladín hormónov a zmenu metabolických procesov – keď výrazne obmedzíte príjem jedla alebo prestanete jesť úplne, nútite telo používať inú „palivovú zmes“ a tomu sa musia prispôsobiť tisíce chemických reakcií.
A povlak na jazyku môže byť spôsobený tým, že sa vám v dôsledku hladovky prechodne zmení aj zloženie a koncentrácia slín. (Ja naozaj nemôžem za to, že mnohé mýty a pokrivené pravdy môžu spadnúť tak ľahko.)

Od sestričiek som sa pri procedúrach dozvedela, že minulý rok mali mladú pacientku, ktorá schudla za mesiac 28 kíl!
Skutočne úžasný výsledok – a to vraj bolo pod dohľadom lekára! V mojej ambulancii by som také niečo nikdy nedovolil, pretože poznám napríklad človeka, ktorý v prvom ročníku na vysokej škole cielene schudol „až“ za 3 mesiace z 90 na 64, teda „iba“ 26 kíl a to bolo naposledy, keď mohol jesť ako zdravý človek. Tým „výkonom“ sa mu tak rozbila kontrola príjmu potravy, že za ďalších 12 rokov pribral 160 (slovom: Jedno sto šesťdesiat!) kilogramov a keď k nám prišiel, mal 32 rokov a 230 kíl. (Nakoniec to vzdal a ja dodnes nosím v sebe výčitku, že sme mu nedokázali pomôcť.)
Pre niektorých ľudí je ľahké schudnúť aj 30 kg za mesiac, ale pre každého, kto to urobí, je to nebezpečné. Každý lekár by o tom mal vedieť a nemal by to podporovať. Navyše, chváliť sa tým, že „naša pacientka schudla 28 kíl za mesiac“, to je iba prvá – tá ľahšia – časť príbehu. Mne sú všetky tieto polovičné „príbehy“ vždy podozrivé a považujem ich za lacný jarmočný trik. Mňa by oveľa viac zaujímalo, čo je s tou mladou ženou dnes a čo s ňou bude o dva roky. Jasné, existuje šanca, že to nielen prežije, ale že si to aj udrží. Myslím ale, že tá šanca je asi taká istá, ako že budúci týždeň u mňa doma večeria Shania Twain.

Naše telá sú plné toxínov. Preč s nimi!
Hm, celkom určite to platí o tele človeka, ktorý je toto schopný napísať.

Anketa
Podľa vás mal autor predchádzajúceho tvrdenia vetou „Preč s nimi!“ na mysli
a)    Preč s tými toxínmi!*
b)    Preč s tými telami!*
* nehodiace sa dobre požujte!

Detoxikovať neznamená dodržiavať prísny pôst, iba obmedziť príjem alergizujúcich potravín a živín, ktoré zaťažujú náš organizmus.
Detoxikovať znamená aj povynášať staré haraburdy z pivnice a z duše.

Detoxikujte v prípade, že: ste po diéte chudobnej na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny.
Najprv treba detoxikovať, aby sa „vám ľahšie rozpúšťali tuky“ a po diéte treba detoxikovať, lebo máte málo antioxidantov, ktoré „pomáhajú odstraňovať toxíny“? Podľa toho to vyzerá tak, že v živote človeka by sa mali striedať dve základné biologické fázy: diéta a detoxikácia.

Počas detoxu musíte zabudnúť na: sladkosti, čokoládu, diétne nápoje, instantné cestoviny, konzervované a čerstvé mäso, koláče, keksíky, veľmi solené potraviny a pochutiny (čipsy, slané oriešky, polievky vo vrecúškach, slaninu a topený syr) maslo, alkohol, kofeín, cigarety a veľa mlieka.
Alebo to môžeme napísať aj takto: počas detoxikácie si naplno užite všetky druhy dostupného surového (aj tepelne upraveného) ovocia a zeleniny, vymýšľajte a skúšajte nové šaláty a nové nízkotučné dressingy, naučte sa variť a používať ryžu natural, z ktorej sa dá urobiť tisíc jedál na slano aj na sladko, jedlo si ozdobte zelenými vňaťami, používajte iba za studena lisované oleje a objavte ich nové druhy (tekvicový, sezamový, ľanový, orechový), skúste si urobiť vlastnú hitparádu celozrnných cestovín, naučte sa robiť palacinky s ovsenými vločkami a na ochucovanie jedál používajte čo najviac rôznych druhov byliniek a korenín (oregano, tymian, bazalka, rozmarín, šalvia, bobkový list, kurkuma, rasca, čili, kôpor). Detoxikácia môže byť skrátka strašne Mňam!

Druhý deň bol ešte ťažší. V žalúdku mi vyhrával celý cigánsky orchester, bolela ma hlava, tlak išiel dolu. Primár mi povolil kávu. Preháňacie soli účinkovali, spoznala som všetky toalety na piešťanskej pešej zóne.
Toto sa dialo pod dohľadom lekára a ja sa pýtam: ako je možné, že lekár takto zaobchádza s človekom? Naordinuje mu hladovku a preháňadlá a potom mu do prázdneho žalúdka „povolí“ kávu? Akože na tlak? To teda neznie ako liečba „lege artis“ (na základe súčasných najlepších poznatkov). Teraz nejde o to, že by káva bola „špinavá“, ale o to, čo urobí so sliznicou, ktorá je vystavená silnému účinku kyseliny pri hladovke na druhý deň a po ktorej sa navyše k tomu preháňajú preháňadlá... Nechápem.
Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa potrebujú dotknúť brány pekla, aby uverili, že sa zbavili svojej nečistoty a svojich démonov?

Štvrtý deň: jesť som už zabudla. Sústredená som bola len na svoju hmotnosť. Schudla som dva kilogramy, lenže pri detoxe nie je dôležité, koľko schudnete.
Perfektný výsledok detoxikácie: „Sústredená som bola len na svoju hmotnosť.“
Mínus 2 kilogramy za 4 dni totálnej hladovky = maximálne 400 gramov tuku (60-kilová žena stratí tuku ešte menej) + asi 400 gramov glykogénu (ktorý sa po návrate k jedeniu rýchlo obnoví) + asi 1200 gramov vody (ktorá sa po obnove glykogénu vráti s ním). Za odmenu získate ešte dve veci navyše:

 • obrovskú frustráciu, že nakoniec z tých krásnych „mínus dvoch kíl“ ostane „mínus dačo“, čo bežná váha takmer ani neukáže a
 • potrebu pri najbližšej možnej príležitosti sa poriadne prejesť, alebo – čo je oveľa zákernejšie – prejedať sa po troche, aby sa vaše tukové bunky pripravili na ďalší podobný hladomor.

S detoxikačným dňom presuniete látkovú premenu nekomplikovaným spôsobom z režimu ukladania tukov na ich spaľovanie. Chudnutie pôjde potom ako po masle!
„Chudnutie pôjde ako po masle“ je celkom vtipná slovná hračka, ale to je všetko. A to všetko je blbosť.

extrakt detoxikácie

 • detoxikácia a chudnutie sú dve rôzne veci
 • spoľahlivo platí, že detoxikácia nie je podmienkou chudnutia
 • nerobte nezmyselné až nebezpečné veci (črevná sprcha alebo detoxikačná vanička),
 • nepoužívajte žiadne detoxikačné prípravky obsahujúce preháňadlá včítane kompozitných prípravkov s obsahom Listu senny (stanovisko AKV k detoxikačným programom nájdete na stránke www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=404&Itemid=34)
 • aby ste nemuseli veriť, že vaše telo je „plné toxínov“, tak nesypte a nelejte tie toxíny do seba
 • vaše telo má dostatok vlastných detoxikačných a ochranných nástrojov – stačí, ak sa k nim nebudete správať ako opití stredoškoláci k pouličným lampám
 • ak chcete pomôcť svojim bunkám zvládnuť život vo svete plnom chemických nástrah, urobte pre ne niečo dobré každý! deň
 • zbavujte sa aj toxínov v duši – existujú toxické veci, toxické emócie, toxické pesničky, toxickí ľudia...


mega BLUD
Väčšina toxínov nám kvasí v bruchu a postupne sa mení na časovanú bombu.

mega BLUD
Naše telá sú plné toxínov. Preč s nimi!

mega BLUD
Nečudo, že sa vám nedarí schudnúť, keď vaše telo nie je schopné vstrebávať bielkoviny, cukry a tuky.

mega BLUD
Detoxikujte v prípade, že ste po diéte chudobnej na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny.

mega BLUD
S detoxikačným dňom presuniete látkovú premenu nekomplikovaným spôsobom z režimu ukladania tukov na ich spaľovanie.

mega BLUD
Z tela sa vyplavujú toxíny a vtedy máme potrebu rýchlo zahnať hlad.
 

mega FAKT
Mnohé dôležité látky zo zeleniny a z ovocia sa lepšie vstrebávajú po ich tepelnej úprave. Z vareného špenátu získa vaše telo 5-krát viac železa ako zo špenátu surového a z dusenej mrkvy najmenej 3-krát viac karotenoidov ako z mrkvy surovej. V surovom stave z nich potrebujeme vitamíny B a C, nie enzýmy.

mega FAKT
Ľudia v našej krajine nezomierajú na „otravu“ dochucovadlami, stabilizátormi a emulgátormi, ale na „otravu“ tukom, cukrom a soľou.

 

Knihu si môžete kúpiť priamo tu.

Máte naozaj spomalený metabolizmus?
Ak si myslíte, že máte spomalený metabolizmus, vieme Vám to v spolupráci s laboratóriom SportMed v Bratislave profesionálne a bezbolestne zmerať, vyhodnotiť a nájsť pre Vás optimálne riešenie. Obráťte sa na nás.

 

 

 
E-LINE space