Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Alkohol a únava? Nečakané spojenie Tlačiť E-mail

alkohol_a_nava.jpgMnoho ľudí si myslí, že pohárik či jedno pivo pred spaním im pomôže dobre spať. Hoci sedatívne účinky alkoholu môžu navodiť ospalosť, na kvalitu spánku vplývajú aj iné faktory.

Niekoľko hodín po večernom poháriku sa zvyšuje hladina adrenalínu v tele – a to je stresový hormón, ktorý zvyšuje tepovú frekvenciu srdca a vo všeobecnosti pôsobí stimulačne, čo môže byť dôvodom nočného prebúdzania sa (aj bez toho, aby o tom človek vedel). V skutočnosti sa môže alkohol podieľať až na 10 % prípadov chronickej nespavosti a zhoršenej kvalite spánku.

Alkohol tiež uvoľňuje svaly hrdla a mäkkého podnebia a to vyvoláva alebo zhoršuje poruchy spánkového dýchania a prispieva k spánkovému apnoe (zástava dýchania). Navyše, alkohol zvyšuje potrebu močenia počas noci = ďalší faktor, ktorý narúša spánok.

Sedatívny účinok alkoholu nás okráda o energiu pre ďalší deň. Pitie vína, piva alebo tvrdého alkoholu počas dňa spôsobuje ospalosť a letargiu. Ak ste nespali dobre predchádzajúcu noc, už aj jeden pohárik vám môže navodiť ospalosť, najmä ak pijete v čase svojej najnižšej dennej energie – napríklad popoludní alebo neskoro večer.

Ako bojovať proti únave prirodzene?

Najlepší nápoj, ktorý vie naštartovať našu energiu je obyčajná voda. Jeden z prvých signálov nedostatku tekutín  je pocit únavy a slabosti. Približne 50 % až 60 % telesnej hmotnosti tvorí voda a vodu neustále strácame prostredníctvom moču, potu a dýchania. Táto voda musí nevyhnutne byť doplnená. Pitie dostatočného množstva tekutín v nápojoch a vodnatých jedlách (ako ovocie, zelenina a polievky) vám pomôže zachovať si energiu.

Prečítajte si aj rady AKV proti chronickej únave

Zdroj: http://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/alcohol-and-fatigue 

 

Spracovala: Mgr. Petra Gálisová
AKV zverejnila: 4.1.2017

 

© Ambulancia klinickej výživy

www.akv.sk

02/212 999 27

 
E-LINE space