Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Najväčší príbeh roka 2016 v AKV Tlačiť E-mail

two-paths.jpgMáme za sebou ďalší rok plný veľkých úspechov aj veľkých pádov (padáme predsa všetci, vy nie?). Vydali sme novú úspešnú knihu „Sendviče na zdravie!“ (ďakujeme za vašu čitateľskú dôveru) a chystáme na tento september ďalšiu novinku – veľmi špeciálnu a bude sa týkať porúch trávenia (držte nám palce, prosím!). Rozbehli sme úspešné kurzy FODMAP-diéty pre ľudí s tráviacimi ťažkosťami. Mnohým sme pomohli schudnúť (niekomu aj nie, lebo taký je život), znížili sme veľa vysokých krvných tlakov (niekedy stačí prestať pozerať televízne správy), vrátili sme ľudí z predizby k cukrovke („Pán doktor, a cukor keď je 6 a pol to už je naozaj veľa?“ = inzulínová rezistencia je predizba k cukrovke so všetkými jej strašidelnými dôsledkami!), veľa sme sa nasmiali aj podali papierovú vreckovku...

Keď som cez Vianoce premýšľal, ktorý príbeh našich klientov ma najviac zasiahol tento rok, vynorilo sa naozaj veľa rôznych okamihov a situácií. Pani K., ktorú sme zbavili celoživotných tráviacich ťažkostí a ťažkého akné na tvári aj na chrbte. Dvojica veselých kamarátov v sedemdesiatke z Trnavy, ktorí za necelé dva roky už spolu schudli viac ako 30 kíl (a vraj sa to v takom veku nedá a nemá to zmysel!) – jeden mi povedal „Viete, aké to je super, že už zase vidím na seba tam dolu!“ Cool 72-ročný pán S., ktorému práve zistili celiakiu! Pani B. s nádorom pečene a ťažkými metastázami, ktorá sa napriek občasným slzám aj milo usmievala a ja som sa cítil po každom stretnutí s ňou pozitívne nabitý – koncom roka umrela... 40-ročná pani T., ktorú už skoro 10 rokov ničili silné brušné koliky, a hoci boli všetky vyšetrenia negatívne, bolesti v bruchu sa stupňovali a ona z toho upadala nielen do bezvedomia, ale do depresií až samovražedných myšlienok – problém zmizol (zatiaľ 4 mesiace bez bolestí) až keď konečne prestala piť svoje smoothies a začala pravidelne cvičiť. Hurá!

Tí všetci a mnohí ďalší. Muži, ženy, rodiny, mladí, starší, zdraví, chorí... Prípady ľahké, ťažšie aj veľmi ťažké. (Z niektorých konzultácií sa dáva človek dokopy aj celý deň-dva, ťažko uveriť?)

Najväčší príbeh nášho roka v AKV je však pani I. – o chvíľu vám poviem aj prečo sa to stalo. Prvé stretnutie, máj 2016: má niečo vyše 40 rokov a keď som sa pozeral na jej prsty na rukách, už ťažko pokrútené reumatoidnou artritídou, znovu som si uvedomil, aký veľký zázrak to je, že sme toľkí z nás vlastne zdraví! (Prinajmenšom teda netrpíme niečím, čo tak devastuje kvalitu života aj sebavedomie ako napríklad reumatoidná artritída, na ktorú som sa práve zblízka pozeral so zovretým hrdlom.) K reumatoidnej artritíde ťažkého 4. stupňa aj autoimunitný zápal štítnej žľazy s hypofunkciou, rozbité trávenie a niekedy aj duša. K tomu Letrox, Medrol, Moduretic, Caltrate, Ibalgin a Metoject – žiadne lentilky, ale silné lieky.

„Pane doktore, přišla jsem, protože jste mě napsal, že mi zkusíte pomoct.“ Šoférovala si celú cestu sama, pretože sama žije. A sama podniká. „Nechci být závislá na svém bývalém manželovi ani na státu,“ vyhlásila hrdo ako odpoveď na moje nevyslovené prekvapenie a veselo sa usmiala. V tom úsmeve nebola námaha ani faloš. Iba vôľa a nádej.

Vysvetlil som jej dôvody navrhnutých opatrení, pokreslil som zopár listov papiera a vysvetľoval dôvody, prečo treba pri reumatoidnej artritíde dôsledne vylúčiť kravské mlieko a všetko mäso. Zažil som ten „zázrak“ prvýkrát už s mojou starou mamou a tou istou diagnózu pred 26 rokmi: po 3 týždňoch bez mäsa na tanieri sa jej stav zlepšil až tak, že už si mohla sama čistiť zeleninu, hoci pár dní predtým nevládala v prstoch udržať ani svoje milované vidlice na štrikovanie! Vtedy sme ešte nevedeli, prečo to vlastne tak pomáha.

„Systematický výskum dr. Varkiho z prestížnej Kalifornskej univerzity v San Diegu vysvetľuje, ako kravské mlieko a červené mäso podporujú chronický zápal a autoimunitné prejavy – obsahujú totiž sialové kyseliny typu Neu5Gc, kým človek má typ Neu5Ac. Sialové kyseliny sú sacharidy (glykány), ktoré sú dôležitou súčasťou bunkových membrán. Človek však má svoje glykány Neu5Ac. Konzumácia cudzorodých sialových kyselín v kravskom mlieku a červenom mäse vedie k hromadeniu Neu5Gc v organizme človeka. Keďže glykány typu Neu5Gc rozpoznáva váš imunitný systém ako cudzie, vytvára proti nim protiláky. Sialové kyseliny Neu5Gc z mlieka a mäsa sa zabudujú aj do spojivového tkaniva ako šľachy a chrupavky a tie sú potom terčom útoku vášho vlastného imunitného systému – vaše vlastné biele krvinky napadnú vaše kĺby, lebo tam „vidia“ molekuly Neu5Gc, ktoré považujú za votrelcov.“

„Musím se stát vegankou?“

„Nemusíte, ale klinický výskum dlhodobo ukazuje, že táto strava pri reumatoidnej artritíde pomáha najviac.“ Okrem toho sme riešili vitamín D, primerané cvičenia, zápal črevnej sliznice a probiotiká, omega-3 mastné kyseliny, kurkumu, protizápalovú kúru, spánok, stres – všetko dôležité.

„Tak jo!“ Touto vetou ukončila svoj vnútorný dialóg, ktorý som na nej videl viac ako polovicu našej konzultácie. „Nebude to lehké, protože jsem závislá na sýrech a dobrém masu, ale dcera mi obstará recepty a já sa na to dám! Nemám co ztratit!“

„Nemáte. A neskôr sa detailne pozrieme na zloženie vašej stravy, aby sme mali istotu, že vám nebude nič chýbať.“ Takto motivovaní klienti sú veľkou odmenou – ako čokoládový koláč brownie v Chicagu! Cool

Taký ťažký stav! Roky sa stupňujú bolesti, deformity aj dávky liekov. Veľmi som si želal, aby jej pomohlo to, na čom sme sa dohodli. Zvláštne bolo aj to, že sme sa po našich stretnutiach necítili vyčerpaní, ale povzbudení. Ja určite a ona tvrdila to isté. Nemal som najmenší dôvod pochybovať. Priebežne sme v nasledujúcich mesiacoch dostali niekoľko správ a výsledkov, všetko sa vyvíjalo priaznivo. Ale najväčšie prekvapenie ma ešte len čakalo: tri dni pred Vianocami nám pani I. napísala tento mail:

„Přeji sváteční adventní čas, pane doktore,

před závěrem roku 2016, který jste mi výrazně změnil, bych ráda poděkovala... ...Od našeho posledního setkání v Bratislavě jsem vegankou a můj zdravotní stav se výrazně zlepšil. Cítím se tak výborně jako už roky ne. Zcela jsem vyloučila injekce Metojektu, které již 4 měsíce neužívám. I léky proti bolesti jsem výrazně omezila. Ale hlavně od doby, kdy jsem přešla na rostlinnou stravu, ZCELA ZMIZELY moje zažívací potíže, což je nepopsatelná radost. To mi věřte! Proto Vám chci velice velice poděkovat za Vaši motivaci ke změně a spoustu informací a hlavně za... ...Nepřeháním, protože po letech pekla jste mi dal naději a hlavně víru, že může být lépe!“

Milá pani I.:
To vy ste dôvodom svojho vlastného úspechu! Ja som vám len povedal, čo a ako môžete robiť inak a Vy ste urobili to, čo bolo treba urobiť. Som Vám vďačný za Vašu dôveru a odhodlanie zmeniť svoj život k lepšiemu! To, čo ste zatiaľ dokázali, dáva zmysel mojej práci a nádej ľuďom, ktorí možno ani neveria či netušia, ako veľmi si môžu pomôcť. Bez ohľadu na to, či majú cukrovku, hypertenziu alebo ischemickú chorobu srdca. Onkologické ochorenie, tráviace problémy alebo autoimunitnú chorobu. Nie vždy je to príbeh taký úspešný ako ten Váš, ale vždy sa treba o to pokúšať! Nie, vegánska, vegetariánska ani iná „zázračná“ strava nie je liekom na všetko – vždy treba hľadať to najlepšie riešenie. Ale treba ho hľadať! Nie čakať, že sa „stane samé“. A nechodiť si poň do lekárne, ak existuje aj nejaké lepšie, ľahšie, lacnejšie a menej toxické riešenie. Verím, že Váš príbeh povzbudí mnohých ľudí, ktorí si myslia, že sú odkázaní už iba na lieky, operácie – a „svoj osud“.

Nenapísal som tento text preto, aby bol ódou na vegánsku stravu či AKV. Nie. My nestíhame a nehľadáme viac klientov. Najbližšie mesiace budem navyše pracovať na novej knihe a tak musíme príjem nových klientov, žiaľ, výrazne obmedziť. Napísal som to preto, aby ste vedeli, že ak trpíte nejakým ochorením, pri ktorom sa dá využiť úprava stravy a zmena zlých životných návykov za lepšie, urobte to! Má to zmysel. Ak sa človek cíti zdravší, môže bez zábran a obmedzení využívať všetky svoje talenty.

Veľa sily k pozitívnym zmenám v novom roku, milí ľudia!
Urobte svoj príbeh príbehom svojho roka 2017.


Úprimne,
Igor Bukovský

Bratislava, 3. január 2017

PS: Napríklad Tento rok nedostanem rakovinu!
PS2: Už ste videli naše najlepšie videá na YouTube?

 

© Ambulancia klinickej výživy

www.akv.sk

02/212 999 27

 
E-LINE space