Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Potravinové aditíva (fosfáty) podporujú vznik a šírenie rakoviny pľúc
Potravinové aditíva (fosfáty) podporujú vznik a šírenie rakoviny pľúc Tlačiť E-mail

Tlačová správa American Thoracic Society, 2. január 2009
http://www.thoracic.org/
Zverejnené na stránke AKV: 15. januára 2009
AKV ďakuje za preklad pôvodnej správy pani Zuzane Brinskej a pani Alene Košnárovej
Najnovšie výskumy uskutočnené experimentálne naznačujú, že strava bohatá na anorganické fosfáty, ktoré sa nachádzajú v rozličných spracovaných potravinách (obsahuje ich najmä mäso a mäsové výrobky, syry, nápoje a pekárenské produkty), môže urýchliť rast pľúcnych nádorov a dokonca by mohla prispieť k ich rozvoju u jednotlivcov náchylných k tomuto ochoreniu. Uvedená štúdia taktiež naznačuje, že zníženie množstva fosfátov príjmaných v potrave môže mať výrazne pozitívny vplyv pri liečbe rakoviny pľúc.
Výskumný projekt bol realizovaný na experimentálnom modele myší pod vedením doktora Myung-Haing Cho a jeho kolektívu na Universite v Seole. Výsledky tohto projektu boli publikované v prvom januárovom čísle renomovaného vedeckého časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, ktorý vydáva American Thoracic Society (Americkej asociácie pre respiračné zdravie).
„Naše výskumy naznačujú, že vysoký príjem fosfátov v potrave výrazne podporuje vznik rakoviny pľúc u myší a že obmedzenie príjmu potravín s vysokým obsahom fosfátov môže hrať veľmi významnú plohu v liečbe ako aj v prevencii rakoviny pľúc“, hovorí doktor Myung-Haing Cho.
Rakovina pľúc je na prvom mieste úmrtí spôsobených rakovinou vo svete a je taktiež najčastejšie diagnostikovaným „solídnym nádorom“ (= označenie všetkých druhov rakoviny, ktoré napádajú telesné orgány a tkanivá, s výnimkou krvi, kostnej drene a lymfatického systému). Nemalobunkový karcinóm pľúc (NSCLC) predstavuje viac ako 75 percent pľúcnych karcinómov a má priemernú mieru prežitia iba 14 percent. Skoršie štúdie naznačujú, že približne 90 percent prípadov NSCLC boli spojené s aktiváciou určitých bunkových komunikačných procesov v pľúcnom tkanive. Táto štúdia odhalila, že zvýšený koncentrácia anorganických fosfátov môže stimulovať práve tieto rizikové komunikačné procesy v bunkách.
„Rakovina pľúc vzniká nekontrolovaným delením buniek pľúcneho tkaniva ako následok deregulácie chodu signálnych dráh v bunkách. Takýmto spôsobom vznikajú malígne tumory “, vysvetľuje Dr.Cho. Poruchy v regulačných mechanizmoch transformujú normálnu zdravú bunku na bunku s malígnymi vlastnosťami. Spustenie signálnych dráh v bunkách závisí na dostupnosti určitých živín a vedie k rastu a deleniu buniek.
„Fosfáty sú pre živé organizmy esenciálnymi živinami, ktoré slúžia pri prenose signálu v bunkách“, hovorí Dr.Cho. „Naša štúdia demonštruje nepriaznivý vplyv vysokého príjmu fosfátov v potrave, ktoré menia prirodzenú aktivitu signálnych dráh, a tak môžu prispievať k vzniku rakoviny pľúc“.
Dr. Cho uvádza, že priemerný denný príjem fosfátov v potrave je nevyhnutý pre zabezpečenie životných funkcií. Avšak fosfáty umelo pridávané do potravín vo forme aditív prispievajú k výraznému zvýšeniu denných dávok fosfátov nad odporúčaný denný príjem. Fosfáty sú v súčasnosti pridávané do rozličných potravín za účelom zlepšenia štruktúry a vlastností potravín (napr. na zlepšenie ich konzistencie alebo na udržanie vlhkosti).
„V 90-tych rokoch zvýšili fosfátové potravinové aditíva príjem fosforu priemerne o 470 mg/deň“, hovorí Dr. Cho. „V súčasnosti sú fosfáty používané čoraz častejšie a pridávané sú do mnohých druhov priemyselne spracovaných potravín (napr. mäsové výrobky, syry, nealkoholické nápoje a pekárenské výrobky). Pri neuváženom výbere potravín tak môže príjem fosforu stúpnuť až o 1000 mg za deň“.
Dr. Cho taktiež naznačuje potrebu ďalších štúdií, ktoré by určili bezpečnú dennú dávku fosfátov v potravinách a spresnili výživové odporúčania pre ľudí.
„Zníženie príjmu fosfátov v potrave je dôležité pri liečbe rakoviny pľúc. Našim ďalším cieľom je úplné objasnenie rizika, ktoré nesie ich zvýšený príjem“, hovorí Dr.Cho.
John Heffner, exprezident American Thoracic Society konštatuje: “toto je ďalšia zo štúdií, ktorá potvrdzuje, že vznik rakoviny je zložitý proces, ktorý tvorí kombinácia vplyvu vonkajšieho prostredia a dispozície organizmu. Vieme, že fajčenie je príčinou rakoviny pľúc, ale existujú fajčiari, ktorí rakovinu pľúc nedostali a my doteraz nevieme presne, prečo je to tak. Táto štúdia však dáva jasný smer ďalšiemu výskumu: zistiť úlohu zvýšeného príjmu fosfátov v rozvoji rakoviny pľúc u ľudí“.
Odporúčanie AKV: ak ste

  • Fajčiar
  • Pacient s rakovinou pľúc
  • Súrodenec alebo dieťa pacienta s rakovinou pľúc
  • Pracujete v prostredí, ktoré zvyšuje riziko rakoviny pľúc (sekundárne fajčenie v prevádzkach, kde je dovolené fajčenie, alebo ste vystavení výparom rizikových chemických látok a pod.)

odmedzte príjem všetkých potravín, ktoré obsahujú pridané látky s obsahom anorganického fosforu, ktoré nájdete na potravinách označené nielen, ale najmä ako

  • E 338, E 339, E 340, E 341, E 343, E 451, E 452
  • Viac informácií o potravinových aditívach nájdete na stránkach uvedených nižšie


Anglický zoznam všetkých potravinových aditív a ich číselných kódov
http://www.muis.gov.sg/cms/uploadedFiles/CorporateGOV/Halal/Food%20Additives.pdf

Slovenský zoznam potravinových aditív a ich číselných kódov
(zoznam číselných kódov a názvov v niektorých častiach nekorešponduje a preto je mätúci)
Zodpovedá: Úrad verejného zdravotníctva SR
http://www.uvzsr.sk/index.html 

 

 
E-LINE space